Szkoła Podstawowa w Rudnej Małej

Wyprawa do Łańcuta

17 września 2019 r. klasy I-III wraz ze swoimi wychowawczyniami udały się do Łańcuta, by zwiedzić znajdujący się tam zamek Potockich i Lubomirskich, który jest jedną z najwspanialszych i najlepiej zachowanych rezydencji arystokratycznych w Polsce.

Po podzieleniu uczniów na dwie grupy (każda miała swoją panią przewodnik) i założeniu filcowych „kapci‘’ rozpoczęliśmy spacer po pałacowych wnętrzach. Oglądaliśmy piękne i bogato urządzone pomieszczenia, każde w różnym stylu i kolorze: sypialnie właścicieli, łazienki, apartament chiński, jadalnię, salę balową, a także salę teatralną ze sceną. Panie przewodniczki zwracały uwagę dzieci na obrazy, rzeźby, tkaniny, meble, kaflowe piece, niezwykle misternie wykonane parkiety (to dla ich ochrony te „kapcie”), bogato zdobione korytarze i wiele innych „skarbów”.

Następnym miejscem do zwiedzania była powozownia, w której zgromadzono niezwykłą kolekcję pojazdów konnych (powozów, karet, bryczek).

Ważnym punktem programu był oczywiście zakup pamiątek, a potem alejkami parkowymi – wykorzystując ładną pogodę – udaliśmy się do storczykarni. Tam można było zobaczyć różne rodzaje i gatunki storczyków, a także innych roślin.

To była udana wycieczka do przeszłości.

Copyright © Szkoła Podstawowa w Rudnej Małej